Блог
Вітаємо Вас на блозі компанії "Ваш юрист Купцова"! Тут ми публікуємо поради та іструкції щодо юридичних процедур, думки юристів, нотаріусів та іншу корисну інформацію.

Оподаткування та військовий збір при укладенні договорів переуступки при інвестуванні в новобудови

На ринку нерухомості існує велика кількість пропозицій придбання квартир у новобудовах через відступлення прав вимоги (договір переуступки або договір цесії). Багатьох насторожує такий спосіб купівлі нерухомості, адже одразу виникає питання "Яка причина продажу ще недобудованої квартири? А можливо є якісь проблеми з документацією на житловий комплекс?". Звісно, перед купівлею нерухомого майна варто здійснити юридичну перевірку новобудови та власника: обов'язково потрібно перевірити як причину продажу, так і продавця (першого інвестора: арешти, іпотеки, судові рішення, інші обтяження, що можуть призвести до визнання договору відступлення недійсним з ініціативи контролюючих органів), юридичну чистоту забудовника та самого об'єкту будівництва (документи на земельну ділянку, дозвільну документацію, ліцензії, експертизи, технічні умови на підведення комунікацій, тощо). Варто зазначити, що придбання квартир у новобудовах через відступлення прав вимоги є законним способом отримання у власність об'єктів нерухомого майна.
Що ж собою являє придбання квартири в новобудові через переуступку?
Наприклад, покупець (перший інвестор) на початкових етапах будівництва укладає із забудовником договір купівлі-продажу майнових прав на квартиру. Ціна квартири за цим договором 500 000 гривень. До введення житлового комплексу в експлуатацію покупець вирішує продати свої майнові права на цю квартиру з певних причин (переїзд в іншу країну на постійне місце проживання чи інше). Покупець (перший інвестор) встановлює вартість майнових прав на квартиру в розмірі 800 000 гривень з урахуванням підвищення цін на квадратний метр з наближенням терміну введення житлового комплексу в експлуатацію. Перший інвестор знаходить нового покупця. Більш детально про переуступку прав у новобудові читайте тут.
Пов'язані послуги:
- Послуги з Нотаріального Засвідчення та Посвідчення Договорів
- Послуги з Виготовлення Оцінки Нерухомості та майна
- Перевірка Юридичної Чистоти Нерухомості
Перед продажем перший інвестор обов'язково має сплатити повну вартість за договором купівлі-продажу майнових прав на квартиру, тобто 500 000 гривень.
Надалі, між забудовником, першим інвестором та новим покупцем укладається тристоронній договір відступлення прав вимоги (договір переуступки) майнових прав на квартиру.
Важливо!
Слід звернути увагу нових інвесторів на те, що при укладенні договору цесії (відступлення) в договорі буде фігурувати сума 500 000 гривень, яку спочатку інвестував перший інвестор.
Оскільки розрахунок 800 000 гривень відбувається між першим інвестором і новим інвестором, забудовник жодного відношення до розрахунків не має. За договором цесії просто переходять права та обов'язки першого інвестора до нового інвестора.
Різниця в розмірі 300 000 гривень є доходом первісного інвестора і оподатковується податком і військовим збором.
На практиці ж непоодинокі випадки, коли сторони укладають договір цесії, припустимо, як у нашому прикладі, за 500 000 гривень, щоб не сплачувати податок і військовий збір. Подібне є порушенням закону і загрожує для нового покупця, оскільки в разі розірвання договору або визнання його недійсним, новий покупець отримає назад 500 000 гривень, зазначену в договорі цесії (переуступки)! Решту 300 000 гривень йому не вдасться повернути, навіть звернувшись до суду, оскільки відсутнє підтвердження сплати всієї суми.
Для дотримання норм законодавства та захисту прав нового покупця необхідно укласти крім договору цесії (відступлення) договір розрахунку між первісним покупцем і новим покупцем. У цьому договорі буде вказана сума 300 000 гривень. Згідно з чинним законодавством Договір розрахунку носить письмовий характер і не підлягає нотаріальному оформленню, але цей договір може слугувати підтвердженням сплати повної суми новим покупцем та отримання доходу первісним інвестором.
Ставки сплати податку та військового збору за укладення договору цесії (відступлення):
На наш запит, Державною фіскальною службою України було надано податкову консультацію щодо практичного застосування норм чинного податкового законодавства під час здійснення операцій з переуступки прав вимоги.
Так, до переліку доходів, що включаються до місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, встановленого пунктом 164.2 статті 164 Податкового кодексу, відносяться доходи, що становлять різницю між сумою коштів, отриманих таким платником від інших осіб унаслідок відступлення на їхню користь права вимоги за договором про участь у фонді фінансування будівництва (в тому числі, якщо таке відступлення здійснене на підставі договору купівлі-продажу), та сумою коштів, внесених платником податку до такого фонду за цим договором.

ЗАЛИШТЕ ЗАПИТ

і отримайте професійну консультацію від наших спеціаліств як можна швидше

    Або зателефонуйте нам за номерами:

    zapyt (096) 151-26-49 (099) 210-47-97 (093) 145-31-51
    ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
    +
    Передзвоніть мені!