Особиста чи спільна власність подружжя
Питання особистої та спільної власності виникає на різних життєвих циклах: як оформити нерухомість до або під час шлюбу, щоб не дісталося в разі розладу в сім'ї дружині/чоловіку/чоловіку? коли потрібна згода чоловіка/дружини на продаж нерухомості? У яких випадках під час продажу нерухомості згода чоловіка/дружини не потрібна?
Питання особистої та спільної власності відображено в Сімейному кодексі України. Для того щоб розібратися в нюансах режиму майна, розглянемо законодавчі норми щодо питань, які виникають найчастіше.
1. Приватизоване майно: спільне чи сумісне майно?
1.1) Згідно з частиною 2 статті 60 Сімейного кодексу України (яка не була змінена з часів набрання чинності Сімейним кодексом України) зазначено, що майно (нерухомість), приватизоване до 07 лютого 2011 року включно, є особистою власністю того, на кого оформлено право власності.
Отже, під час оформлення приватизаційних документів у цей період і під час можливого продажу майна (нерухомості) надалі незалежно від того, до шлюбу чи після шлюбу було оформлено це майно, згода другого з подружжя/чоловіка на розпорядження майном не потрібна.
1.2) Відповідно до частини 5 статті 61 Сімейного кодексу України (у зв'язку з внесенням змін на підставі Закону України № 2913-VI від 11 січня 2011 року) майно (нерухомість), право власності на яке оформлено в процесі приватизації з 08 лютого 2011 року по 12 червня 2012 року включно, є спільною сумісною власністю.
Отже, під час оформлення приватизаційних документів, якщо сторона в цей період була у шлюбі, під час можливого продажу майна (нерухомості) надалі потрібна згода другого з подружжя/чоловіка, автентичність якої завірена нотаріально. Додатково нотаріусу надається свідоцтво про шлюб, паспорт і податковий код другого з подружжя.
1.3) Відповідно до частини 4 та частини 5 статті 57 Сімейного кодексу України (у зв'язку з внесенням змін на підставі Закону України № 4766 від 17 травня 2012 року) майно (нерухомість), право власності на яке оформлено в процесі приватизації, з 13 червня 2012 року і до сьогоднішнього дня є особистою власністю того, на кого оформлено право власності.
Отже, під час оформлення приватизаційних документів у цей період і під час можливого продажу майна (нерухомості) надалі незалежно від того, до шлюбу чи після шлюбу було оформлено це майно, згода другого з подружжя/чоловіка на розпорядження майном не потрібна.
2 Майно (нерухомість), право власності на яке оформлено до реєстрації шлюбу: особиста чи спільна власність?
Відповідно до частини 1 статті 57 Сімейного кодексу України майно (нерухомість), на яке право власності оформлено до шлюбу, є особистою власністю того з подружжя, на кого оформлено право власності.
Отже, якщо майно (нерухомість) право власності на яке було оформлено до шлюбу, під час продажу такого майна в майбутньому згода другого з подружжя/чоловіка на розпорядження майном не потрібна.
3 Майно (нерухомість), право власності на яке оформлено одним із подружжя в момент перебування у шлюбі: особиста чи спільна власність?
Відповідно до частини 2 та частини 3 статті 57 Сімейного кодексу України майно (нерухомість), на яке право власності оформлено одним із подружжя в момент перебування у шлюбі, але на підставі договору дарування; оформлення спадщини або за кошти, що належали йому або їй особисто, - є особистою власністю того з подружжя, на кого оформлено право власності. Якщо стоїть питання придбання майна в момент перебування в шлюбі за особисті кошти одного з подружжя, на якого хочуть оформити право власності на нерухомість з режимом особистої власності, - за обопільної згоди береться заява від другого з подружжя про підтвердження, що кошти на купівлю використовують не спільні, інакше цей факт має бути підтверджено договором дарування, свідоцтвом про право на спадщину іншим договором або рішенням суду.
Отже, якщо майно (нерухомість) право власності на яке було оформлено одним із подружжя в момент перебування у шлюбі, але на підставі договору дарування; оформлення спадщини або за кошти, що належали йому або їй особисто, - у разі продажу такого майна в майбутньому згода другого з подружжя/чоловіка на розпорядження майном не потрібна.
У всіх інших випадках придбання майна в момент перебування в шлюбі, незалежно від того, на кого буде оформлено документи, - це майно має режим спільної сумісної власності. У разі подальшого продажу нерухомості необхідна згода другого з подружжя на продаж, що здійснюватиметься за ціну та на умовах йому/їй відомих і в інтересах сім'ї. Змінити режим майна можна відповідним договором, наприклад шлюбним договором або в судовому порядку.